Спогади про свою родину, час перебування Косачів у Луцьку залишила Ольга Косач-Кривинюк. Щемні спомини про сестру Ларису жінка увічнила у виданні «Спогади про Лесю Українку» (1971).
«Весною 1879 р. до Луцька переїхала й наша мати з мало не десятирічним Мішею, восьмирічною Лесею і мало що не дворічною мною. Оселилася наша родина в Луцьку одразу після приїзду в «першому» костьольному домі, тобто в мурованому домі поруч з «кафедрою» на Кафедральній чи Костьольній вулиці недалеко від замку.
В цьому домі ми жили менш ніж рік, а тоді перебралися до оселі в садибі над самою річкою. Як звалася та частина міста і та вулиця, я, на жаль, не знаю.Ольга Косач-Кривинюк. Зображення з ВікіпедіїТам ми прожили до половини вересня 1881 р., а в другій же половині вересня того року батько одвіз нашу матір з нами до Києва, щоб Міша з Лесею мали змогу вчитися з учителями. В кінці листопада та на початку грудня 1881 р. Леся пробула кілька день у Луцьку, приїхавши одвідати батька. Після того Леся не бувала в Луцьку аж до початку жовтня 1890 р., коли зо всією нашою родиною знов приїхала туди і жила до 17.01.1891 р., поки не поїхала до Відня лікуватися.Лариса і Михайло Косачі, 1881 рікПовернувшись з Відня в середині березня 1891 р., Леся прожила в Луцьку півтора місяця і, виїхавши звідти до Колодяжного, вже більше в Луцьку не бувала…Зліва направо: Ольга Петрівна і Петро Антонович Косачі з молодшими дітьми Оксаною, Ізидорою (на руках у батька), Миколою. Луцьк, 1889 рікЧитати ще: Ігор Стравінський і Леся Українка: що поєднувало митців
Леся розказувала, що вони з Мішею та з іншим дитячим товариством дуже любили ходити до руїн Луцького замку, що там у них відбувалися і різні гри й «поважні» зібрання.Луцький замок на малюнку Міхала Кулеші, 1852 рік Історію замку і подій, що в ньому відбувалися, вони добре знали. Луцький замок Леся згадує у своєму вірші «Віче», написаному 10.08.1901 р., і в листі до Галини Комарівни за 10.03.1909 р., в якому описуючи місто Телав на Кавказі, де Леся тоді жила, вона пише: «…посеред міста ціле замчище з вежами, зубчастими мурами, воно мені нагадує Луцький замок і моє «отрочество»…».
Оксана ШТАНЬКОЗнайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Повідомити
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу
