
3 березня – Всесвітній день слуху, тож це слушна нагода звернути увагу на те, як чує ваша дитина, дізнатись про фактори ризику, що можуть призвести до погіршення слуху, а також записатись на прийом до сурдолога, якщо дитина погано чує та потребує реабілітації.
На цьому наголошують у Волинському обласному медоб’єднанні захисту материнства і дитинства.
Необхідно перевірити слух, якщо дитина:
– не реагує на гучні звуки;
– не повертає голову, чуючи голос батьків;
– не намагається лепетати і повторювати звуки після 6 місяців;
– постійно чіпає і чеше вуха;
– після 6 місяців не відгукується на ім’я;
– після 1 року не намагається говорити окремі слова;
– у віці 2-3 років не реагує на прохання батьків.
Статистика свідчить: з 1000 новонароджених одна дитина не чує зовсім та у двох дітей глухота розвивається протягом перших двох років життя.
Читати ще: Без ліків тяжко ходити і дихати. 16-річний волинянин єдиний в області має хворобу Помпе
Щоб визначити, чи має дитина проблеми зі слухом, необхідно провести скринінг методом отоакустичної емісії. Раннє виявлення проблем слуху – це обов’язкова умова для вчасної корекції слуху, а також для реабілітації дітей із такими проблемами. Рання діагностика слуху у новонароджених – це можливість запобігти порушенням мови та затримці мовного розвитку.Що таке отоакустична емісія (ОАЕ)?
Це дослідження, при якому реєструється звук у зовнішньому слуховому проході, який генерується структурами внутрішнього вуха у відповідь на створені звукові хвилі. Скринінг новонароджених проводиться до віку 1 місяць. Якщо тест негативний (ОАЕ – не реєструється), дитину повторно обстежують через 3 місяці. При повторному негативному результаті тесту дитину ще раз тестують у віці 6 місяців. Якщо й цей результат негативний – дитині проводять детальнішу діагностику слуху.
Які причини, фактори ризику й ознаки втрати слуху у дітей?
Погіршитися слух у дітей може внаслідок вроджених та набутих чинників. Дитина може народитися із поганим слухом з різних причин, зокрема генетичних. Серйозним фактором ризику є зниження слуху у батьків чи найближчих родичів. В цьому випадку новонародженому проводиться скринінг в перші дні життя, щоб одразу вжити необхідних заходів.
До вроджених вад слуху може призвести несприятливий перебіг вагітності, адже перенесені жінкою інфекційні захворювання, прийом сильнодіючих ліків і травми негативно позначаються на формуванні слухової системи. Ще один фактор ризику – нездоровий спосіб життя вагітної, зокрема, куріння і вживання алкоголю. Туговухість може розвинутися і під час пологів – внаслідок асфіксії та кисневого голодування. Якщо це трапилося, або ж малюк народився передчасно із вагою до 1,5 кг, необхідна діагностика слуху. Завдяки сучасним методикам, проводити її можна на першому місяці життя.
Навіть якщо дитина народилася зі стовідсотковим слухом, вона може втратити його в перші роки життя. Це відбувається тому, що дитяче вухо ще формується, і воно досить вразливе.
Фактори ризику, які можуть вплинути на зниження слуху:
– інфекційні захворювання: кір, вітрянка, краснуха, скарлатина, менінгіт;
– хронічні запальні процеси в вухах: отит, лабіринтит та інші;
– ураження мозку при енцефаліті та менінгіті;
– черепно-мозкові травми;
– хвороби, які доводиться лікувати ототоксичними препаратами;
– постійний вплив гучних звуків і шумів;
– пухлини слухового нерва.
Діткам віком 5 років з підозрою на зниження слуху можна виконувати тональну порогову аудіометрію, яка покаже реальні пороги слуху, зображені на спеціальному графіку (аудіограма). Однією із сучасних методик дослідження функціональності середнього вуха також є імпедансометрія – спосіб дослідження структур вуха, які безпосередньо беруть участь у переданні звукової хвилі.Знайшли помилку? Виділіть текст і натисніть Повідомити
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, аби першими дізнаватись найактуальніші новини Волині, України та світу