Традиційно наприкінці року Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків прозвітував перед громадою. У неділю, 24 листопада, очільник громади розповів про результати річної праці. Почав із пріоритетних питань. Цього року максимальна увага була зосереджена на підтримку військовослужбовців.
“Звісно для нас, для громади, дуже важливо було за цей рік підтримувати наших Захисників. Тому громада спрямувала 606 млн гривень на підтримку Збройних сил України. На що пішли ці кошти – це закупівля дронів, амуніції для наших військових. Ми закупили вже понад 9600 дронів, і вірю в те, що до кінця року буде 11 000 дронів. Друга «левова частина» це допомога конкретно хлопцям і дівчатам: виплати на амуніцію по 50 тисяч гривень, допомога військовим при пораненні від 30 тисяч гривень, виплати на реабілітацію і допомога рідним наших Героїв. Якщо взяти бюджет – 16,5% ми сьогодні спрямовуємо на ЗСУ,а це після великої статті виплати зарплат вчителям, нашим бюджетникам, лікарям, є друга велика стаття у нашому міському бюджеті за кількістю фінансів. У мирний час ми могли б ці кошти спрямувати на багато чого іншого, на школи, дитячі садочки, на комунікації, дороги, транспорт. Але сьогодні, коли стоїть питання чи буде українська держава чи ні – пріоритетом нашої діяльності безперечно є підтримка тих, хто ціною здоров’я й життя стоїть на її захисті”,- розповів міський голова Руслан Марцінків.
Ще одним із пріоритетів за словами Руслана Марцінківа є створення доступного міста, влаштування понижень на тротуарах та дорогах. Зважаючи на зростання кількості поранених військових, які повертаються додому, місто активно працює над облаштуванням понижень, що дозволить людям з обмеженими можливостями комфортно пересуватися.
«На сьогоднішній день це саме основне завдання органів місцевого самоврядування підтримувати військових. І хоча у них забрали податок на доходи фізичних осіб, але все-рівно всі частини, розташовані на території міста, навіть області звертаються. І міський голова разом з депутатами по можливості допомагають. Від 50 полку скажу наступне – всі запити, які ми подавали, вони були виконані і хлопці забезпечені», – каже Олександр Богачов, військовослужбовець 50 полку ім. Семена Височана НГУ.
Майор поліції, начальник управління вибухотехнічної служби Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області Роман Дзібій також висловив щиру подяку міській владі та громаді за неоціненну підтримку ЗСУ. За його словами, завдяки спільним зусиллям вдалося забезпечити наших захисників необхідним обладнанням та засобами, що значно сприяє їхній ефективності на фронті.
“Неодноразово ми зверталися і ніколи не почули відмови. І дронами камікадзе допомагали, і різними додатковими засобами влючно з EkoFlow, генераторами, автомобілями. Цей вклад неможливо оцінити”,- ділиться Роман Дзібій.
Також розповів міський голова про роботи в освітніх закладах. Руслан Марцінків наголошує, що в громаді 100% дітей навчаються. Це стало можливим завдяки забезпеченню безпечних умов навчання, облаштуванню укриттів. Також очільник міста нагадав й про підтримку талановитих учнів та студентів. Зокрема – про впровадження стипендій та премій талановитим дітям.
“100 % дітей сьогодні навчаються за партами, ходять в дитячі садочки. Це завдяки тому, що ми забезпечили умови. І діти мають безперервний навчальний процес. Дякую за це всім нашим освітянам, це наша спільна заслуга”,- наголошує Руслан Марцінків.
Крім цього, Івано-Франківськ активно продовжує розвивати медицину. За словами міського голови, у кожному закладі вдалося відремонтувати різні відділення чи закупити обладнання. Особливо важливо зараз розвивати реабілітацію. Вдалося відкрити новий реабілітаційний майданчик на Мазепи, практично завершити роботи з відкриття реабілітаційного відділення на Матейки, а поліклініка вже приймає пацієнтів.
“Хочу подякувати медикам, адже вони приймають окрім франківців, тисячі хлопців і дівчат з лав ЗСУ. Наша медицина лікує, реабілітовує і ставить на ноги. І наше завдання створити гідні умови для цього. Я вдячний, що незважаючи ні на що, ми все-таки забезпечуємо якісні медичні послуги, оновлюємо і закуповуємо у лікарні різне обладнання, відкриваємо майданчики для реабілітації, шукаємо інвесторів для реабілітаційних центрів”,- пояснює Руслан Марцінків.
У часі війни не можемо залишити без уваги соціально вразливих людей. Саме тому у місті традиційно продовжували діяти допомоги для осіб “золотого віку”, людей з інвалідністю, малозабезпечених та молодих сімей.
Міський голова часто сам відвідує хлопців на передовій, аби подякувати, вислухати, почути про потреби і забезпечити необхідним. Каже, докладає всіх зусиль, щоб допомагати військовим на фронті і підтримувати їхні родини в тилу.
«Роботою його я задоволена, подобається мені в тому, що зробили порядок, дивиться за чистотою в місті, і за всім, які би питання не були – він за всі в курсі справи. З одної сторони і тяжко, а з іншої я рада, що він їде допомагати нашим військовим на фронт. І завжди думаю: «Боже хоть би він щасливо доїхав і здоровий, живий вернувся звідти». Бо ми за це вдячні. І як пенсіонери чим можемо тим і допомагаємо – донатимо, відвозимо волонтерам Прикарпаття все, що можемо: чи горіхи, чи сушку, чи одіяла. І якусь копійку тоже завжди кидаємо» – говорить пенсіонерка Лідія Храбатин.
Свою схвальну оцінку діяльності міському голові висловлює Любов Вагуріна, яка приїхала в Івано-Франківськ ще у 2014 році з Луганська.
«Ми дуже вдячні меру Івано-Франківська, що так тепло нас зустріли, так нас порівняли з місцевим населенням, що ми себе почуваємо тут як вдома”,- розповідає представниця Всеукраїнського громадського об’єднання “Українці Донбасу і Криму” Любов Вагуріна. Зокрема, жінка позитивно відгукується й про впровадження курсів української мови та мовних волонтерів.
“З 14-15 року ми самі приходили до мера і просили (про мовні курси – ред.) і він нам організував в університеті Стефаника і ми ходили на вихідних на ці курси. Ми підтримуємо цю програму, і наші діточки вчаться в школі», – коментує пані Любов.
До слова, серед впроваджених мовних волонтерів чимало внутрішньо переміщених осіб, часто в минулому російськомовних, але які виявили бажання не тільки вивчити, а й стежити за дотриманням української мови.
“Мене часто питають, чому я пішла в мовні волонтери. Я скажу – колишніх вчителів не буває. Коли сієш українське слово, то хочеться, щоб кожен зрозумів, що українська мова єднає, а не роз’єднує. І часто мене питають чи не страшно. Я скажу: «Ні». Дніпро, Марганець, Нікополь, Івано-Франківськ – це Україна. Тож у даний час я знаходжуся на Батьківщині“,- каже мовна волонтерка Світлана Бурняк, вчитель української мови, що переїхала у Франківськ з міста Марганець Нікопольського району Дніпропетровської області.
Також вже доброю традицією стало нагородження франківців, які особисто долучилися до спільної праці на перемогу. Цього разу серед нагороджених 56 людей. Це військові, медики, капелани, освітяни, підприємці, соціальні працівники, волонтери, комунальники.
Очевидно наступний рік також пройде під гаслом: ”Працюємо на спільну перемогу”, а значить пріоритети залишаться незмінними.