Міський голова запевняє, що тарифи на опалення для населення залишаться одними з найнижчих в країні. Фото: ілюстративне unsplash.com
Газ, який використовують для опалення населення, коштуватиме теплопостачальникам по 7 тисяч 420 гривень за тисячу кубометрів.
Наприкінці минулого тижня Асоціація міст України підписала черговий меморандум з представниками державної влади, який стосується розв’язання проблем у сфері централізованого теплопостачання. Зокрема, для недопущення значного підвищення тарифів на опалення «Нафтогаз» має продавати для теплокомуненерго блакитне паливо за фіксованими цінами. Хмельницький міський голова Олександр Симчишин розповів сайту «Є», що цей меморандум став вимушеним кроком. Каже, що не повністю задоволений його умовами, але міста все ж отримали певні зобов’язання з боку держави.
Блакитне паливо теплопостачальним підприємствам продають за трьома різними цінами, які залежать він кінцевого абонента: населення, бюджетні установи (наприклад, дитсадки, школи, лікарні) та інші споживачі. До останніх належить приватні підприємства. У нинішньому меморандумі прописана вартість газу для теплопостачальників, який вони використовуватимуть для забезпечення гарячою водою та опаленням населення та бюджетні установи. Фіксовані ціни діятимуть до 31 травня 2022 року.
Згідно з ним, вартість газу для задоволення потреб населення ОСББ, ЖБК і релігійних організацій, становитиме 7 тисяч 420 гривень за тисячу кубометрів. Як зазначив Олександр Симчишин, до цієї цифри також потрібно додати 1 тисячу 970 гривень за транспортування блакитного палива. Відтак кінцева ціна значно більша, ніж торік.
Що буде з тарифами на опалення та гарячу воду для населення
За словами міського голови, для населення тарифи на опалення та гарячу воду виконком не підвищував і нині цього не робитиме. «Нові» тарифи Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) затвердила ще у грудні 2020 року (тепер за це відповідають органи місцевого самоврядування — авт.). Однак минулої зими вони не діяли через відсутність законодавчих змін у сфері житлово-комунальних послуг. А саме — запровадження публічних договорів між споживачами та теплопостачальниками.
«Нині публічні договори вже є, але питання тарифів залишається відкритим. Не зрозуміло: вони повинні бути такими, які затвердила НКРЕКП, чи можуть залишитися попередні (за ними досі сплачують хмельничани — авт.). Тобто ми маємо право підвищити тариф, але цього не робитимемо. Проте не досі не ясно, чи можемо зробити його меншим за прийнятий НКРЕКП. У будь-якому випадку Хмельницький матиме найнижчі в Україні тарифи на опалення та гарчу воду», — переконує Олександр Сергійович.
Нагадаємо, наразі для побутових споживачів комунального підприємства «Хмельницьктеплокомуненерго» досі діє тариф на опалення кількарічної давнини. Він складає 1 тисячу 480 гривень 92 копійки за гігакалорію. Натомість НКРЕКП наприкінці 2020-го підвищила вартість гігакалорії до 1 тисячі 866 гривень і 24 копійки, але вона досі не введена в дію. Для населення, яке користується послугами комунального підприємства «Південно-Західні тепломережі», теж залишається в силі тариф кількарічної давнини. Він складає 1 тисячу 499 гривень 51 копійку за гігакалорію.
Газ для опалення комунальних установ здорожчав. Наслідки для міського бюджету
«Асоціація міст України вимагала, щоб цей газ коштував 11 тисяч 200 гривень за тисячу кубометрів. Але у меморандумі його вартість склала 16 тисяч 800 гривень (у його тексті вказана ціна без врахування податку на додану вартість: понад 13 тисяч 659 гривень — авт.). Плюс 1 тисяча 970 гривень за транспортування. Тому вже вдвічі підняли комунальним установам тарифи на опалення та гарячу воду. Це означає, що з міського бюджету ми вдвічі більше витратимо на оплату енергоносіїв і вдвічі менше на розвиток громади», — зазначив Олександр Симчишин.
Він додав, що у Хмельницькій громаді деякі комунальні заклади напряму купують газ для опалення. Серед них: дитсадок №2 «Соколятко», що у мікрорайоні Лезневе, та частина навчальних закладів у сільській місцевості. Нині вони фактично залишилися без газу, адже «Нафтогаз» поки не уклав з ними нові договори, а оголошені ними тендери не відбулися через відсутність учасників.
Підвищення вартості газу для бізнесу може спровокувати ріст цін
За словами міського голови, ще одним споживачем, який отримує тепло й гарячу воду, є бізнес. А деякі підприємства напряму купують газ для підігріву води. Однак ці питання взагалі не прописані в меморандумі. Відтак ціна газу для задоволення потреб бізнесу надалі щомісяця змінюватиметься.
«На жовтень підприємці отримали додаткові угоди, в яких тисяча кубометрів газу коштує 29 тисяч 500 гривень. Це просто катастрофічна ціна, яка завдасть величезного удару по бізнесу. Що у таких умовах залишається підприємствам: або зупиняти роботу, або підвищувати вартість товарів і послуг. Від цього постраждаємо усі ми», — наголосив Олександр Сергійович.
Борги теплопостачальних підприємств і різниця у тарифах
Через вартості опалення та гарячої води цінам на газ у січні 2016 року виникла так звана різниця тарифах. Як наслідок, теплокомуненерго різних міст України отримали додаткові збитки, які мали б компенсувати з державного бюджету. Щоправда, центральна влада цього не робила.
Власне це питання було передбачене й у попередньому меморандумі уряду та Асоціації міст, підписаному в лютому цього року. Згідно з ним, держава мала б погасити теплопостачальникам різницю у тарифах до 1 жовтня. Однак станом на 4 жовтня ці кошти не виплатили. Натомість, як каже Олександр Симчишин, уряд зі заборгованої суми прибрав частину фінансування, яке міста виділяли теплокомуненерго на ремонти й реконструкції мереж. Для Хмельницького вона сягає 143 мільйонів гривень.
«У нинішньому меморандумі це питання вже врахували. Кабмін пообіцяв розробити нову методику й повністю компенсувати різницю у тарифах. Таким чином Хмельницькому мають повернути орієнтовно 450 мільйонів гривень. Це хороший фінансовий ресурс, який допоможе нашим теплокомуненерго розрахуватися за борги. Вони сягають понад 500 мільйонів гривень», — зазначив міський голова.
Хмельницький подав до суду на «Укргазвидобування»
Акціонерне товариство «Укргазвидобування» входить у групу НАК «Нафтогаз України» й саме на нього припадає більшість видобутого в країні блакитного палива. Тому на початку серпня міський голова й директори двох хмельницьких теплокомуненерго направили листи його керівництву. Вони пропонували укласти прямі договори на газ. Відтак теплокомуненерго могли б купувати без посередників блакитне паливо вітчизняного видобування за ціною його собівартості. Як наслідок, не допустити підвищення тарифів на опалення.
Через кілька тижнів Хмельницький отримав відмову «Укргазвидобування». Представники акціонерного товариства пояснили, що не можуть продавати газ власного видобутку. Тому рекомендували теплопостачальникам звертатися у «Нафтогаз». Таким чином Хмельницький став ще одним містом, яке подало позов до суду на «Укргазвидобування», щоб зобов’язати його укласти прямі договори постачання блакитного палива.
«Ми підготували цей судовий позов і минулого тижня теплокомуненерго спрямували його в суд. Станом на 4 жовтня дату розгляду цієї справи не призначили. Чи є перспектива у цьому позові? Поки важко сказати. Київ вже судиться з «Укргазвидобуванням». Ми та Старокостянтинів теж пішли на цей крок», — зазначив Олександр Симчишин.